Almanya Aile Birleşimi Dil Sınavı

Almanya Aile Birleşimi Dil Sınavı

Almanya’da aile birleşimi için A1 sertifikası gereklidir

Almanya’da aile birleşimi için başvururken, sunmanız gereken A1 testi sertifikası, temel Almanca bilgisine sahip olduğunuzu gösterir. Bir A1’iniz varsa, yavaş ve net bir şekilde konuşurken basit günlük konuşmaları anlayabilir ve bunlara yanıt verebilirsiniz. A1 sertifikası almak için Almanca seviyeniz varsa, o seviyede çalışmalısınız; Almancayı akıcı bir şekilde konuşan yerler size hiçbir fayda sağlamaz.A1 sertifikası için girdiğiniz sınav, birkaç bölümden oluşan basit bir testtir ve kursa katılırsanız sizi zorlamaz. Almanca bilmiyorsanız ve Almanca öğrenmeye yeni başlıyorsanız, kurslara katılmanızı öneririz; Aksi takdirde, sınavı geçme olasılığınız düşüktür. A1 sertifika sınavı 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar okuma (lesen), yazma (schreiben), dinleme (hören) ve konuşma (sprechen) bölümleridir. A1 Sertifikası alabilmek için bu bölümlerden yeterli puanı alarak başarılı olmalısınız.Okuma (Lizin) bölümünde, bir metni okumanız ve sorulan ilgili soruları yanıtlamanız istenir. Yazma bölümünde (schreiben), belirli konuya uygun bir mektup, form veya dilekçe yazmanız istenir. Dinleme bölümünde (Horin), sizin için bir veya daha fazla diyalog tetiklenir ve ilgili soruları yanıtlamanız istenir. Sprechen kısmı birkaç aşamadan oluşur. Kendinizi tanıtmanız, sözlü kelimeleri kodlamanız ve resimler göstererek onlar hakkında bir diyalog oluşturmanız istenir. A1 sertifika sınavlarında kurs yetkilileri tarafından değişiklikler yapılabilir. A1 sertifika sınavı hakkında detaylı bilgiyi resmi Goethe Instıtut veya ÖSD web sayfalarından alabilir ve iletişime geçebilirsiniz.

Almanya Aile Birleşimi Dil Sınavı : A1 Sertifikası Nasıl Alınır?

Almanya’daki aile birleşimi başvuruları için gerekli olan A1 testi, temel Almanca dilinin bilindiğini kanıtlamak için A1 sertifikasının verildiği Almanca dil testidir. Alman aile birleştirme vizesine başvuranların, Alman konsolosluğunun belirli kurumların sınavını geçmesi ve oradan alınması durumunda, Almanya’daki aile birleşimi başvuruları için geçerli olan A1 test sertifikası almaları gerekmektedir. Bu kurumlar Goethe Enstitüsü ve OSD’dir. Alman konsolosluğu bu kurumlar dışında verilen belgeleri kabul etmemektedir. Başvuru sırasında alacağınız sertifikanın aslı sunulmalıdır. A1 sınavını bir yıl içinde geçemezseniz, Almanya’da aile birleşimi ile ilgili Vizata group uzman temsilcileriyle iletişime geçebilirsiniz.

vizata group almanya

Almanya Aile Birleşiminde B1 ve C1 Sertifikası Farkı Nedir?

18 yaşın üzerindeki çocuğunuzu Almanya’ya götürmek istiyorsanız, Alman konsolosluğu çocuğunuzdan B1 veya bazı durumlarda C1 dil sertifikası isteyebilir. Dilbilgisindeki B1 seviyesi, Almanya’daki günlük sorunlarla başa çıkmanıza ve oradaki insanlarla diyalog kurmanıza yardımcı olan bir dil seviyesidir. Bu seviyede aldığınız derece ile orada yaşamak sizin için kolaylaşır. Sınavlarda başarılı olursanız, Alman konsolosluğundan lisanslı Goethe-Institut kurslarına ve ÖSD kurslarına katılarak B1 seviyesinde Almanca sertifikası alabilirsiniz. C1 düzeyinde bir dil sertifikasına sahip olmak, Almanca’yı günlük konuşmadan çok daha ileri düzeyde anlamanıza ve konuşmanıza olanak tanır. Eğer bu seviyede bir Almanca dilbilgisine sahipseniz, orada birçok avantajınız olacak;

 • Günlük olarak yayınlanan gazetelerde yazan haber veya makaleleri ek bir yardım almadan anlayabilirsiniz,
 • Radyo ve televizyonlarda akıcı Almanca ile yayınlanan bir çok yayını anlayabilirsiniz,
 • İstediğiniz her türlü şeyi yazı yoluyla ifade edebilirsiniz,
 • Almanya’da gerçekleştireceğiniz işlemlerde dilekçe yazabilir veya gerekli olan tüm evraklarınızı hazırlayabilirsiniz,
 • Almanya’da eğitim görmek istiyorsanız veya bir işte çalışmak istiyorsanız da C1 seviyesinde dil bilgisine sahip olmak size kolaylık sağlayacaktır.
 • C1 seviyesinde dil bilgisine sahip olmak için Almanya Konsolosluğunun yetkilendirdiği kurumlardan yardım alabilir, kurslarına katılarak sınavlarında başarılı olduktan sonra bu sertifikaya sahip olabilirsiniz.

Almanya Aile Birleşiminde Dil Yeterliliğinin Aranmadığı Durumlar

Almanya aile birleşiminde aşağıdaki durumlarda dil yeterliliği aranmamaktadır:

 • Eğer Almanca dil bilgisine sahip olduğunuz yeteri kadar belirgin bir şekilde konsolosluk vize bölümü yetkilileri tarafından anlaşılıyorsa,
 • Almanya’da yaşayan eşiniz AB Mavi Kart sahibi ise,
 • Almanya aile birleşimi başvurusunda bulunan kişinin bedensel, zihinsel veya ruhsal hastalığı veya engeli var ise (bunlar güncel bir doktor raporu ile ispat edilerek ibraz edilmeli), 
 • Almanya’da yaşayan eşinizin istisna uygulanan bazı ülkelerden vatandaşlığı var ise,
 • Almanya’da yaşayan müstakbel eşinizin ve aynı zamanda reşit olmayan Alman vatandaşı çocuğunuzun yanına gideceğiniz takdirde, Alman vatandaşı çocuğun yanına yerleşmek için geçerli kurallar uygulanmakta olup dil yeterliliği koşulu aranmamaktadır.
vizata group almanya vizesi