AVUSTURYA VİZESİ - Avusturya Kültürel Vizesi

Avusturya Kültürel Vizesi

Vizata group temsilcilerimizi arayarak iiletişim kurduğunuzda Avusturya kültürel vizesi 2020’de güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Avusturya Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre yazı gösterebilmektedir. Doğru evraklarla çeşit bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

Avusturya Kültürel Vizesi Başvurusu

Avusturya kültürel amaçlı vize, yabancı ülke vatandaşlarının belirli bir süre Avusturya’yı ziyaret etmesine izin vermek amacını sürdürüyor. Bu vize kategorisi, kültürel aktiviteler için Avusturya’yı ziyaret etmek isteyen kişiler içindir. Avusturya kültürel vize başvurusu yapan kişiler, işlem uzamaması için bu kategoriye ait gerekli evrakları beyan etmelidir. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

Avusturya kültürel, spor ve konferans vizesi 6 ay içinde ancak en fazla 90 günlük bir süre için verilebilir ve sadece kültürel ya da sportif etkinliklerine veya kongrelere katılım amaçlı olabilir. Her durumda Avusturya’da herhangi bir işe girmek ve çalışmanız yasaktır.

Vize başvuru seyahatlerinin başlangıcından en az 4 hafta önce olması gerekir. Başvuru en erken seyahat başlangıcından 3 ay önce yapılabilir. Bütün yabancı dilde olan evrakların Almanca veya İngilizce tercümesi yaptırılmalıdır. Vizelerin uzunluğuna bağlı olup, 6 ila 14 iş günü sürmektedir. Bazı özel birkaç haftayı da bulabilmektedir.

Schengen vizesi, yabancıların Avusturya’yı ve Schengen Bölgesi’ndeki diğer ülkeleri bir süre ziyaret etmesine izin vermek vermek verilmektedir. Avusturya Schengen vizesi ile tek seferde 90 günden fazla Schengen Bölgesi’nde kalınamamaktadır. Eğer Schengen Bölgesi’nde uzun bir süre (90 günden fazla) kalmak doğru direkt olarak elçilik veya başkonsolosluktan uzun dönem vizeye başvuru yapmanız gerekir.

Avusturya kültürel vize sonuçlanma süresi konsolosluğun ek evrak veya mülakat talepleri, resmi gün / tatiller, yoğun dönemlere göre yazı göstermekle birlikte ortalama olarak iş günüd. Verilen kararlar tamamen konsolosluğa aittir ve Vizata group’unun vize kararlarında herhangi bir yaptırımı bulunmamaktadır. Vize Reddi Basvuru basvuru sahiplerinin yeniden basvuru hakkı vardır ancak ücret iadesi yapılamamaktadır.

Avusturya Kültürel, Spor ve Konferans Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Vize başvuru formu: Başvuru formunun el ile yazılmış büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve vize başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi: Konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesi.
 • Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan pasaport. Pasaportun veriliş tarihi 10 yılı aşmamalıdır. Güncel diğer pasaportunuz ve eski pasaportunuzun ve daha önce alınan vize fotokopileri başvuruya muhakkak eklenmelidir. Pasaport fotokopisi ve daha önce alınan vize fotokopileri de eklenmelidir.
 • Fotoğraf: 2 adet yeni çekilmiş renkli biyometrik (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formun sağ üst köşesinde yer almalıdır. Fotoğrafın arka planı aydınlık olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 euro teminatlı seyahat sigortası.
 • Davetiye: Kültürel etkinlik veya kongreye katılımda: Etkinliği düzenleyen firmanın davetiyesini veya kültürel hizmet sağlayıcısı ile imzalanan sözleşme veya yaratıcı bir eserde yeralmaya hak kazanmıș olanlar için gönderilen davetiye.
 • Spor etkinliklerine katılımda: Spor etkinliklerine katılım: Avusturyalı spor kulübünün davetiyesi ya da spor etkinliğine katılım onay belgesi veya masraf üstlenme onay belgesi veya elektronik taahüt beyanı (EVE). Türk spor kulübünün Avusturya’da bir spor etkinliğine katılacağına dair yazılı onay belgesi. (Gerektiğinde: Türk spor kulübünün masraf üstlenme onay belgesi ve hesap özeti)
 • Uçak/tren/otobüs seyahatlerinde: Rezervasyon belgesi veya bileti.
 • Özel araçlı seyahatlerde: Ruhsat fotokopisi, yeşil kart ve uluslararası sürücü belgesi ve seyahat güzergahinin detaylı beyanı.
 • Otel rezervasyonlarını gösteren belgeler
 • Seyahat sağlık sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 euro teminatlı seyahat sigortası. 
 • Başvuru sahibi çalışan ise:

Antetli kâğıda yazılmıș çalışma belgesi. Bu belgenin orjinal almanca veya İngilizce olması gerekir. Belgenin içeriğinde bulunması gerekenler şunlardır:

 • İşverenin adresi ve telefon numarası
 • Çalışanın göreve başlangıç tarihi
 • Çalışanın pozisyonu
 • Seyahat süresi
 • İmzalayan kişinin ismi ve pozisyonu
 • Son 3 ayın maaş bordrosu
 • SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK “hizmet dökümü”

Başvuru sahibi öğrenci ise:


Orijinal öğrenci belgesi, tatil ya da yokluğuna dair belge (okulların resmi tatillerinde gerekli değildir)

Başvuru sahibi emekli ise:


Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)

Başvuru sahibi çiftçi ise; 

bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi

Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise:


Şirketin ticaret odasındaki kaydı/faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası; vergi levhası

 • Geçme sebebini ve dönüş niyetini inandırıcı kullanılabilir kanıtlarla açıklamak müracaat kullanıcısının içinde. Kendi gelirleri olmayan başvuru başvuru (ev hanımları, öğrenciler vb.) Eşinin, ebeveynlerin ya da başka bir aile araştırmages belini / evraklarını sunabilirler.
 • Taahhütnamenin yazılı olarak orjinal (Almanca veya İngilizce) sunulması taahhüt eden kişi / sponsor tarafından imzalanması gerekir. Taahhütnamenin yanı sıra taahhüt eden sinyal / sponsorun pasaport fotokopisininde eklenmesi bekleniyor.Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler (son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü, seyahat çeklerinin orjinali ve fotokopisi veya hesap cüzdanlarının orjinali ve fotokopisi)
 • Muvafakatname: Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaş altında ise ve yalnız veya sadece bir ebeveyn veya yasal velisi ile seyahat ediyorsa: Ebeveyninden noter tasdikli ve almanca veya İngilizce tercümeli muvafakatname (seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse bu koşul geçerli değildir. Bu durumun ispat edilmesi gerekmektedir) gerekmektedir. Yalnız seyahat eden çocuklarda ayriyeten beraberinde seyahat eden ve reşit olan kişiye ait noter tasdikli vekaletname gerekmektedir. Orijinal ve fotokopisi.
vizata group Avusturya